história značky CAUDRON-RENAULT

Caudron-Renault RafaleRenault Rafale

Caudron-Renault Rafale ‒ meno, duch, príbeh

Rafale ‒ meno, duch, príbeh

Legendárne lietadlo Caudron-Renault Rafale nieslo všetky genetické rysy nášho nového vozidla: jedinečnú technológiu, odvahu, obratnosť a dizajn. Renault vzdáva poctu odbornosti, technológiám a víziám zameraným na výkon, ktoré vychádzajú z našej leteckej histórie.

20. roky 20. storočia

letecká, železničná, cestná doprava

Renault bol priekopníkom pri vývoji motorov pre automobily, vlaky aj lietadlá.

1933

vstup do letectva

Louis Renault, fascinovaný letectvom a svetom amatérsky leteckých pretekov, kúpil spoločnosť Caudron a vytvoril spoločnosť Caudron-Renault.

Caudron-Renault Rafale ‒ história
Caudron-Renault Rafale ‒ história
Caudron-Renault Rafale ‒ dizajn
Caudron-Renault Rafale ‒ história
Caudron-Renault Rafale ‒ história

úspešný príbeh

Tento priekopnícky duch, chuť ísť nad rámec možností, sa výrazne prejavil už v 30. rokoch 20. storočia, keď „esami“ letectva boli Hélène Boucher, Maryse Bastié, Madeleine Charnaux, Maryse Hilsz... 

Caudron-Renault Rafale ‒ Hélène Boucher

Hélène Boucher

Úvod

Hélène Boucher, vynikajúca letkyňa, podpisuje v júni 1934 zmluvu s mladou spoločnosťou Caudron-Renault. 

Dosiahla mnoho úspechov: svetový rekord na 1000 km pre ľahké lietadlá, medzinárodný rýchlostný rekord na 100 km vo všetkých kategóriách, rekord na 1000 km s priemernou rýchlosťou 409 km/h.

 

8. júla 1934 skončila na druhom mieste v 12-hodinových pretekoch v Angers po tom, čo dvanásť hodín v kuse letela sama na lietadle Caudron-Rafale. O mesiac neskôr za kormidlom jednoplošníka Caudron-Renault s výkonom 140 koní vytvorila ženský svetový rekord s rýchlosťou 445 km/h!

a mnoho ďalších rekordov...

Maryse Hilsz

Maryse Hilsz, žena s pevnou vôľou, bola držiteľkou mnohých rýchlostných a diaľkových rekordov. 30. decembra 1938 prekonala rekord v dĺžke letu bez medzipristátia v lietadle kategórie 1 na palube Caudron Simoun, keď z Istresu doletela do Port Etienne (Mauritánia) ‒ let dlhý 3230 km.

Madeleine Charnaux

Zamestnala ju spoločnosť Caudron-Renault a bola vôbec prvou pilotkou, ktorá získala kvalifikáciu na lietanie za zníženej viditeľnosti. Čoskoro za kormidlom svojho Rafale prekonala niekoľko rekordov vrátane ženského a celkového rýchlostného rekordu na 1000 km, dvojpilotného rekordu na 100 km a potom aj sólového rekordu. 

Maryse Bastié

Bola prvou francúzskou letkyňou, ktorá vytvorila viacero ženských rekordov. Sotva mesiac po zmiznutí Jeana Mermoza preletela južný Atlantik z Dakaru do Natalu za 12 hodín a 5 minút, pričom letela sama na palube Caudronu Simoun s výkonom 220 koní, čím vytvorila ženský svetový rýchlostný rekord na tejto trase.

Caudron-Renault Rafale ‒ história

odvaha, emócie, úspech

Podobne ako dnes F1®, aj športové letectvo bolo v 30. rokoch 20. storočia laboratóriom pre špičkový výskum a vývoj. Vysoké štandardy, inovácie a snaha urobiť niečo navyše sú hodnoty, ktoré prešli skúškou času a ktoré sa dnes odrážajú v našich kanceláriách, továrňach a výrobkoch. Renault Rafale je toho jasným príkladom.